Trestní odpovědnost zaměstnanců veřejnoprávního média



Veřejnoprávní média, rozhlas, televize, se odlišují od médií v soukromém vlastnictví tím, že zdrojem financí pro jejich činnost jsou poplatky koncesionářů, vlastnících technické zařízení umožňující příjem signálu a jeho vizuální a/nebo zvukovou prezentaci. Koncesionáře tvoří několikamilionová množina občanů, v našem případě České republiky. Finanční ohodnocení činností zaměstnanců těchto médií je z absolutní většiny hrazeno poplatky velkého množství občanů České republiky, kteří jsou zároveň posluchači a diváci těchto médií. Zaměstnanci veřejnoprávních médií jsou ve své podstatě zaměstnanci uvedené množiny občanů, tedy veřejnosti. Proto zaměstnanci předmětných médií musí vyvíjet svoji činnost pouze a jenom v zájmu svých posluchačů a diváků, v zájmu nejpočetnější množiny veřejnosti.
Jako ochrana práv posluchačů, vylučující excesy při činnosti předmětných zaměstnanců, které by byly v rozporu s vůlí posluchačů Českého rozhlasu, byl ustanovený zákon – Kodex Českého rozhlasu, který určuje základní principy jejich činnosti, případně její směrování a tento zákon jsou povinni všichni zaměstnanci dodržovat. Kodex zabezpečuje, aby média nemohly být zneužívány k nevyváženému ovlivňování veřejnosti, k prosazování něčích politických, obchodních zájmů a obdobné nezákonné činnosti.
Zaměstnanci veřejnoprávních médií jsou ve své podstatě zaměstnanci veřejnosti, tudíž veřejně činnými osobami a proto se na ně vztahují zákony, kterým podléhají veřejně činné osoby.
To potvrzují slova zákona, že „úředními osobami jsou i další osoby s veřejnou mocí“. Zaměstnanci veřejnoprávního média, kteří se přímo podílí na obsahu vysílání jsou jednoznačně osoby s veřejnou mocí. Veřejná moc je jim zprostředkována (případně umocněna celoplošným) veřejným šířením signálu těchto médií.
Pokud zaměstnanec veřejnoprávního média prokazatelně porušuje zákon, z právního hlediska se jedná o trestný čin Zneužití pravomoci úřední osoby a vztahují se na ně v zákoně uvedené trestní sazby.

Trestní zákoník část druhá, hlava X, díl 2

§ 329 Zneužití pravomoci úřední osoby
(1) Úřední osoba, která v úmyslu způsobit jinému škodu nebo jinou závažnou újmu anebo opatřit sobě nebo jinému neoprávněný prospěch
a) vykonává svou pravomoc způsobem odporujícím jinému právnímu předpisu,
b) překročí svou pravomoc, nebo
c) nesplní povinnost vyplývající z její pravomoci,
bude potrestána odnětím svobody na jeden rok až pět let nebo zákazem činnosti.
(2) Odnětím svobody na tři léta až deset let bude pachatel potrestán,
a) opatří-li činem uvedeným v odstavci 1 sobě nebo jinému značný prospěch,
b) spáchá-li takový čin na jiném pro jeho skutečnou nebo domnělou rasu, příslušnost k etnické skupině, národnost, politické přesvědčení, vyznání nebo proto, že je skutečně nebo domněle bez vyznání,
c) způsobí-li takovým činem vážnou poruchu v činnosti orgánu státní správy, územní samosprávy, soudu nebo jiného orgánu veřejné moci,
d) způsobí-li takovým činem vážnou poruchu v činnosti právnické nebo fyzické osoby, která je podnikatelem,
e) spáchá-li takový čin zneužívaje bezbrannosti, závislosti, tísně, rozumové slabosti nebo nezkušenosti jiného, nebo
f) způsobí-li takovým činem značnou škodu.
(3) Odnětím svobody na pět až dvanáct let nebo propadnutím majetku bude pachatel potrestán,
a) opatří-li činem uvedeným v odstavci 1 sobě nebo jinému prospěch velkého rozsahu, nebo
b) způsobí-li takovým činem škodu velkého rozsahu.
(4) Příprava je trestná.

Žádné komentáře:

Okomentovat